Continuïteit bij uitval: wie kent de cijfers echt? 

In veel organisaties is er één persoon die de cijfers echt begrijpt. Diegene beheert het Excel-bestand dat jaren geleden is opgezet, weet welke formules moeten worden doorgetrokken, welke export uit het ERP-systeem eerst handmatig moet worden opgeschoond en welke uitzonderingen altijd terugkomen in de rapportage. Zolang die persoon beschikbaar is, lijkt dat werkbaar. 

Maar wat als die collega vertrekt, langdurig uitvalt of niet bereikbaar is op het moment dat er snel actuele inzichten nodig zijn? Dan heb je direct een acuut sturingsprobleem.. Deze kwetsbaarheid is te voorkomen. 

Het echte risico zit niet in data, maar in afhankelijkheid 

Continuïteit gaat niet alleen over processen en bezetting, maar ook over de betrouwbaarheid en overdraagbaarheid van stuurinformatie. Als DGA of CFO wil je op elk moment kunnen vertrouwen op de cijfers. Niet alleen wanneer de juiste medewerker aanwezig is, maar juist ook wanneer iemand wegvalt. 

In de praktijk zien we dat dit risico meestal op drie plekken ontstaat: in kennis, in processen en in de manier waarop informatie verspreid is over de organisatie. 

Stuurinformatie mag niet afhankelijk zijn van één medewerker

In veel organisaties zit cruciale kennis over rapportages impliciet bij één of enkele medewerkers. Denk aan KPI-definities die nooit formeel zijn vastgelegd, handmatige correcties op exports uit het ERP-systeem, uitzonderingen per klant of product en specifieke methodes achter marge-, omzet- of kostenberekeningen. 

Zolang die kennis niet goed is vastgelegd, ontstaat er direct een probleem zodra iemand uitvalt of vertrekt. Rapportages worden minder betrouwbaar of kunnen überhaupt niet gemaakt worden, controles duren langer en het kost veel tijd om de rapportages te reconstrueren. 

Handmatige processen maken je kwetsbaar 

Ook de manier waarop rapportages tot stand komen, is vaak een risico op zich. Budget versus actual-analyses, forecast-updates, consolidatie, voorraadwaardering en cashoverzichten leunen in de praktijk nog regelmatig op handmatig knip-, plak- en formule “door-trek-werk” in spreadsheets. 

Dat maakt processen foutgevoelig en moeilijk overdraagbaar. Valt iemand weg, dan leidt dat direct tot problemen, extra werkdruk en een hogere foutkans. Voor een CFO betekent dat minder grip op de planning en control-cyclus, facturaties, accountantscontroles, et cetera. Voor een DGA betekent het minder zekerheid dat je tijdig kunt bijsturen op de operatie, marges of performance. 

Versnipperde informatie ondermijnt vertrouwen 

Wanneer teams werken met eigen spreadsheets, filters en definities, ontstaan er ont. Dan heb je niet één waarheid, maar meerdere versies naast elkaar. Dat leidt tot discussies over cijfers in plaats van besluiten op basis van cijfers, vertraging in de besluitvorming en afnemend vertrouwen in rapportages. 

De informatie is vaak wel aanwezig, maar niet consistent genoeg om snel en met vertrouwen te sturen. En precies daar zit het probleem. Niet in een gebrek aan data, maar in het ontbreken van robuuste inzichten die makkelijk overdraagbaar zijn tussen teams.  

Wat heb je nodig om dit probleem te verhelpen? 

Als je dit herkent, is de kernvraag niet of je genoeg rapportages hebt. De echte vraag is of je stuurinformatie betrouwbaar en overdraagbaar is, ook als mensen wisselen of wegvallen. 

Daarvoor heb je in de basis drie dingen nodig. Iedereen moet naar dezelfde KPI’s kijken, met dezelfde definities. Je moet kunnen herleiden waar cijfers vandaan komen en waarom ze kloppen. En rapportages mogen niet afhankelijk zijn van één specialist of één handmatig proces. 

Als je dit op orde hebt, kan je uitval opvangen en doorgaan met het maken van de juiste besluiten. 

Waar BI in beeld komt 

Dit is precies waar Business Intelligence waarde toevoegt. BI brengt data uit ERP, CRM en andere systemen samen, maakt definities eenduidig, verhoogt de datakwaliteit en zet informatie om in heldere stuurinformatie. Het doel is niet om mooie grafieken te maken, maar om sneller en beter te kunnen sturen op basis van betrouwbare cijfers. 

Voor een DGA of CFO betekent dat vooral meer rust en controle. In plaats van afhankelijk te zijn van één persoon, één spreadsheet of één handmatig proces, ontstaat er een centrale informatiebasis waarop de organisatie breder kan vertrouwen. Daardoor kun je sneller schakelen, ook als de bezetting verandert. 

Waarom Cadran Analytics? 

Cadran Analytics combineert BI-expertise met diepgaande kennis van ERP-processen. Dat is een belangrijk verschil, want goede stuurinformatie ontstaat niet alleen door data technisch te ontsluiten. Je moet ook begrijpen hoe financiële en operationele processen in de praktijk werken, waar afhankelijkheden ontstaan en welke inzichten management echt nodig heeft om te kunnen sturen. 

Juist daar ligt onze kracht. We hebben een sterke achtergrond in ERP en hebben diepgaande kennis van NetSuite. Daardoor weten we hoe waardevolle managementinformatie vaak al in het ERP-systeem aanwezig is, maar er in de praktijk niet goed uitkomt door losse exports, beperkte standaardrapportages of handmatige verrijking in Excel. Dat geldt niet alleen voor NetSuite, maar ook voor andere ERP-systemen zoals JD Edwards en Exact.  in plaats van een versneller van je operatie. 
Laat je gegevens achter en wij nemen contact met je op! 

Jelle Huisman managing partner

Jelle Huisman

Managing Partner